Hakkakul Logo Beyaz
Ara
Close this search box.

AŞIRI DÜŞÜK TEKLİF AÇIKLAMALARI HK.

KARAR: ALIŞ FATURALARININ SUNULMASI YÖNTEMİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILAN AŞIRI DÜŞÜK TEKLİF AÇIKLAMALARI MEVZUATA UYGUN OLARAK KABUL EDİLEMEZ

KARAR TARİHİ: 21.09.2022

KARAR NO: 2022/UH.II-1129

“…Ç…Ltd. Şti. tarafından makine ve ekipman listesinde yer verilen “TOPCON GR5 GPS VE SETİ, TOPCON HIPER V GPS VE SETİ, EPSON WF7610 A3 YAZICI, NETCAD FOR WİNDOWS(HARİTA YAZILIMI), HP DEDİGNJET T795 POLTTER, KONİCA RENKLİ FOTOKOPİ VE YAZICI A4/A3” makine ve ekipman giderlerinin tevsikine yönelik alış faturalarının sunulduğu, alış faturalarının sunulması yönteminin Kamu İhale Genel Tebliği’nin 79.2.2’nci maddesinde sayılan aşırı düşük tekliflerin açıklanmasında yararlanılacak yöntemler arasında yer almadığı anlaşıldığından anılan belgeler ile gerçekleştirilmeye çalışılan aşırı düşük teklif açıklamalarının mevzuata uygun olarak kabul edilemeyeceği anlaşılmıştır.

 

Yukarıda yer verilen tespit ve değerlendirmeler dikkate alındığında, M…Ltd. Şti. – Ç… Ltd. Şti. İş Ortaklığı tarafından konaklama, kırtasiye, makine ve ekipman giderlerine ilişkin olarak sunulan aşırı düşük teklif açıklamalarının mevzuata uygun olarak gerçekleştirilmediği anlaşıldığından başvuru sahibinin iddialarının yerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.”